Într-un caz de corupție din sistemul sanitar, Dan Dorin Morenciu, fost manager al Serviciului de Ambulanță Neamț, a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare pentru luare de mită.
Morenciu a recunoscut că a primit mită în timpul pandemiei pentru ocuparea definitivă a posturilor temporare, scrie Libertatea.
În timpul pandemiei, posturile temporare de asistent medical și ambulanțier au fost scoase la concurs pentru ocupare definitivă. Morenciu a profitat de această oportunitate, cerând mită pentru promovarea concursului. Suma totală de mită primită se ridică la 82.000 de euro.
În urma procesului, Tribunalul Bacău a stabilit o pedeapsă de 4 ani și 6 luni de închisoare pentru Morenciu. Acesta a fost, de asemenea, obligat să restituie suma de 82.000 de euro. Alți 15 inculpați au fost condamnați în același dosar, inclusiv cei care au oferit banii.
În fața instanței, Morenciu a justificat banii primiți ca fiind o „tradiție” în cadrul Serviciului de Ambulanță Neamț. În proces au fost aduse și mărturii ale angajaților care au oferit mita, arătând presiunile și temerile legate de pierderea locurilor de muncă.
Acest caz subliniază problemele persistente de corupție în sistemul sanitar românesc. Sindicatul Sanitas a indicat că România se confruntă cu un deficit de personal medical de aproape 20%, ceea ce face ca locurile de muncă în acest domeniu să fie extrem de valoroase și să atragă astfel de practici corupte.
Hotărârea Tribunalului Bacău nu este definitivă, dar ar putea avea un efect de descurajare asupra corupției în sectorul public. Este necesară o reformă mai profundă pentru a combate corupția și a asigura integritatea sistemului de sănătate.
Acest caz ridică semne de întrebare grave privind integritatea și transparența în sectorul public, în special în domeniul sănătății. Este esențial ca autoritățile să continue lupta împotriva corupției pentru a proteja drepturile și interesele cetățenilor.






