Primarul Sectorului 1, George Tuță (PNL), a generat un nou scandal public prin numirea lui Bogdan-Nicolae Grigorescu, condamnat în trecut pentru corupție, în funcția de director general adjunct al DGASPC Sector 1.
Grigorescu, fost secretar general al Primăriei Sectorului 1 în mandatul lui Andrei Chiliman, a fost condamnat definitiv într-un dosar de corupție în care au mai fost implicați:
- Hubert Thuma, actualul președinte al Consiliului Județean (CJ) Ilfov (PNL)
- Mihai Betelie, fost prim-procuror al Parchetului Sector 4
Culisele unei numiri cu miză politică și financiară
Surse din administrația Sectorului 1 au declarat pentru „Follow The Money” că:
- Numirea lui Grigorescu a fost susținută atât de George Tuță (PNL), cât și de PSD Sector 1, condus de deputatul Florin Manole.
- Conform înțelegerii politice dintre PNL și PSD, controlul asupra DGASPC Sector 1 a fost cedat viceprimarului PSD, Maria-Daniela Stanciu.
- DGASPC Sector 1, având bugete mari și proiecte pe fonduri europene, a devenit o miza financiară majoră pentru taberele politice.
Funcția și atribuțiile lui Grigorescu:
Ca director general adjunct pentru Asistență Socială Comunitară, Bogdan-Nicolae Grigorescu va coordona:
- Serviciul Prevenire
- Biroul Relații Interetnice
- Protecția Socială a Consumatorilor Vulnerabili
- Centrul de zi „Senior Expert”
- Centrul de zi „Bunicii Comunității”
- Centrul de zi „Central Club”
Trecut penal: Condamnat în dosarul de corupție cu Hubert Thuma
În 2012, Grigorescu a fost reținut într-un dosar de corupție alături de:
- Hubert Thuma, actualul președinte CJ Ilfov (PNL)
- Mihai Betelie, fost prim-procuror al Parchetului Sector 4
Acuzațiile DNA:
Conform rechizitoriului DNA, cei trei au fost implicați în:
- Administrarea ilegală a SC Enviroservice SRL, o firmă de colectare a deșeurilor, prin interpuși.
- Trafic de influență, folosindu-și funcțiile publice pentru a obține contracte nelegale.
- Presiuni asupra partenerilor comerciali pentru continuarea livrărilor ilegale de deșeuri.
Condamnările finale (2015):
- Hubert Thuma: 6 luni închisoare cu suspendare
- Mihai Betelie: 2 ani și 6 luni cu suspendare
- Bogdan-Nicolae Grigorescu: 1 an și 6 luni cu suspendare
Criza în coaliția PSD-PNL la Sectorul 1
Numirea lui Bogdan-Nicolae Grigorescu a stârnit tensiuni majore în interiorul coaliției PSD-PNL:
- Fostul director general al DGASPC, Vasile Moțoc (PSD), a fost revocat după scandalul legat de decesul unui minor într-un centru social.
- Vasile Moțoc și echipa sa contestă numirea lui Grigorescu și amenință cu ruperea alianței politice.
- Social-democrații cer repunerea în funcție a lui Vasile Moțoc, invocând meritele electorale din campaniile PSD în cartierele Bucureștii Noi, Bazilescu și Chitila.
Avertisment din interiorul DGASPC:
Avertizori de integritate din DGASPC Sector 1 au declarat că:
- Grigorescu conduce deja instituția „de facto”, deși este director adjunct.
- Încearcă să controleze achizițiile publice și să influențeze proiectele cu fonduri europene.
- Concursurile interne pentru funcții-cheie au fost anulate imediat după numirea sa
Scenarii posibile:
- Criza politică: Ruptura dintre PSD și PNL în Sectorul 1.
- Anchete suplimentare: Posibile investigații ANI și DNA.
- Proteste publice: Creșterea presiunii din partea societății civile.
Cazul Bogdan-Nicolae Grigorescu demonstrează cum relațiile de partid și interesele financiare pot prevala în fața integrității și bunului simț administrativ. Sectorul 1 riscă să devină scena unui conflict politic major, cu impact negativ asupra serviciilor sociale esențiale pentru comunitate.
In continuare dl. Grigorescu detine cheia tuturor achizitiilor publice din DGASPC S1 desi nu are aceste atributii cf. fisei postului!
Actualul director i-a predat conducerea neoficial, practic el conduce din umbra.