Ministrul Mediului, Diana Buzoianu: „Pădurea Băneasa trebuie să fie arie naturală protejată. Voi începe demersurile în acest sens”

0
43

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat sâmbătă că întreaga Pădure Băneasa va fi propusă pentru a fi declarată arie naturală protejată, punând capăt unei dezbateri care durează de mai bine de un deceniu. Într-o postare publică, Buzoianu a precizat că va începe demersurile oficiale pentru includerea acestui „plămân verde al Capitalei” în categoria zonelor strict protejate, pentru a preveni defrișările și urbanizarea haotică.

Nu avem spaţii verzi suficiente în Bucureşti, iar betoanele deja ne sufocă. De ani de zile se discută despre protejarea Pădurii Băneasa pentru a nu ne trezi cu blocuri sau alte construcţii prin ea. Sunt mulţi care se uită la acest plămân verde al celor peste 2 milioane de români doar ca la un teren numai bun de investit şi betonat, la momentul potrivit, când nu va mai exista aşa multă presiune publică”, a declarat ministrul.

Pădurea Băneasa, situată la marginea de nord a Bucureștiului, reprezintă cea mai mare zonă împădurită din jurul Capitalei. De-a lungul anilor, a fost permanent sub presiunea dezvoltatorilor imobiliari, care au încercat să obțină suprafețe pentru construcția de vile, blocuri și centre comerciale.

În lipsa unui statut clar de protecție, pădurea a fost supusă fragmentării: drumuri forestiere transformate în căi de acces pentru ansambluri rezidențiale, tăieri ilegale și conflicte între autorități privind dreptul de administrare. Societatea civilă și zeci de ONG-uri de mediu au atras constant atenția că Bucureștiul riscă să piardă una dintre ultimele sale bariere naturale împotriva poluării.

Decizia Dianei Buzoianu vine după ce peste 40 de organizații civice și de mediu au semnat o scrisoare publică adresată Guvernului, solicitând declararea Pădurii Băneasa drept arie naturală protejată.

Am citit scrisoarea publică a celor peste 40 de asociaţii. Da, Pădurea Băneasa trebuie să fie toată trecută ca arie naturală protejată. Voi începe demersurile în acest sens pentru a ne asigura că această pădure rămâne o moştenire dată din generaţie în generaţie”, a precizat ministrul.

ONG-urile au argumentat că Bucureștiul se află deja în topul celor mai poluate capitale europene, iar protejarea pădurii este esențială pentru calitatea aerului, reducerea temperaturilor în perioadele de caniculă și menținerea biodiversității.

Buzoianu a mai anunțat că vineri va organiza o dezbatere la Ministerul Mediului, la care vor fi invitați nu doar reprezentanți ai societății civile, ci și Primăria Capitalei, Primăria Sectorului 1 și Consiliul Județean Ilfov.

Avem cu toţii o responsabilitate uriaşă pe umerii noştri să punem la punct un proiect care să protejeze toată Pădurea Băneasa – o comoară care nu trebuie pierdută sub nicio formă”, a transmis ministrul.

Această dezbatere este considerată un prim pas formal în procesul de instituire a regimului de protecție, care va presupune și consultări cu Romsilva, autoritățile locale și experți în biodiversitate.

Pădurea Băneasa în cifre și importanță ecologică

  • Suprafață totală: aproximativ 1.300 de hectare.

  • Rol ecologic: filtrează aerul poluat al Capitalei, reduce efectul de „insulă de căldură” și asigură habitat pentru zeci de specii de păsări, mamifere și plante rare.

  • Valoare socială: loc de agrement pentru zeci de mii de bucureșteni, spațiu pentru activități sportive și educaționale.

Potrivit specialiștilor în mediu, dacă ar fi declarată arie naturală protejată, pădurea ar putea beneficia de finanțări europene pentru conservare și reabilitare ecologică.

În ultimele două decenii, marginea Pădurii Băneasa a devenit epicentrul dezvoltărilor imobiliare de lux. Numeroase complexe rezidențiale au apărut chiar în imediata vecinătate a pădurii, unele fiind acuzate că au fost construite pe terenuri defrișate sau retrocedate dubios.

Activistul civic Ciprian Ciucu, fost consilier general al Capitalei, declara în 2019 că „dacă nu protejăm acum Pădurea Băneasa, în câțiva ani va rămâne doar un parc îngust, sufocat de betoane”.

Decizia Dianei Buzoianu de a transforma Pădurea Băneasa în arie protejată se aliniază tendințelor europene:

  • Viena a declarat pădurile sale periurbane „zonă verde de protecție strictă”, accesibilă publicului, dar neconcesionată dezvoltatorilor.

  • Berlin administrează pădurile orașului ca rezervații ecologice, cu trasee turistice și programe educaționale pentru elevi.

  • Paris a introdus restricții severe privind construcțiile la marginea Bois de Boulogne și Bois de Vincennes.

Astfel, Bucureștiul ar urma să recupereze un decalaj de zeci de ani în gestionarea resurselor naturale urbane.

Conform legislației, pentru ca Pădurea Băneasa să devină arie protejată, sunt necesari mai mulți pași:

  1. Inițierea studiilor științifice privind biodiversitatea.

  2. Elaborarea planului de management al ariei protejate.

  3. Adoptarea unei hotărâri de Guvern pentru instituirea regimului de protecție.

  4. Implementarea măsurilor de conservare și stabilirea zonelor cu acces restricționat sau strict reglementat.

Procesul ar putea dura între 1 și 3 ani, dar Buzoianu a precizat că demersurile vor începe imediat pentru a preveni orice tentativă de concesionare sau lotizare.

Anunțul ministrului Mediului marchează un moment cheie pentru politica de mediu din România. Pădurea Băneasa nu este doar un spațiu verde al Bucureștiului, ci și un simbol al luptei împotriva urbanizării haotice. Dacă va fi declarată arie naturală protejată, Capitala României va face un pas major spre standardele europene privind protecția mediului și calitatea vieții urbane.

„Pădurea Băneasa este o comoară care trebuie lăsată generațiilor viitoare. Nu mai putem aștepta. Începem acum demersurile pentru protejarea ei”, a conchis Diana Buzoianu.

Sursă: G4Media

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.