
Tudor Duma, tânărul suspectat de DIICOT că ar fi dealerul de droguri al lui Vlad Pascu, a fost acuzat de furt din farmacia spitalului Floreasca chiar înainte de arestarea sa.
Vlad Pascu este cunoscut pentru incidentul tragic în care a ucis doi tineri în luna august, la 2 Mai, conducând sub influența drogurilor. Poliția București a deschis un dosar penal în acest caz, precizează G4Media.
Potrivit poliției, Tudor Duma este suspectat că în dimineața zilei de joi ar fi furat câteva pungi cu ser fiziologic din farmacia spitalului și și-ar fi scris numele cu markerul pe coșul de gunoi al farmaciei. Despre această infracțiune, Poliția București a emis un comunicat de presă detaliat, în care a confirmat investigația în curs.
Conform comunicatului Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, Secția 1 Poliție a fost sesizată prin SNUAU 112. Apelantul a sesizat faptul că un bărbat a pătruns în zona administrativă (depozitul farmaceutic) a spitalului și a semnat cu un marker pe diverse bunuri, inclusiv pe coșul de gunoi. Înainte de plecare, suspectul a sustras două pungi cu ser fiziologic.

Acest incident survine într-un moment tensionat, având în vedere că Tudor Duma este implicat într-un dosar de trafic de droguri în care figura centrală este Vlad Pascu. Faptul că Tudor Duma este acuzat acum de un nou delict ar putea avea implicații serioase în cadrul investigațiilor în curs despre rețeaua de trafic de droguri.
Investigația este în plină desfășurare și ofițerii de poliție își continuă cercetările pentru a stabili situația de fapt și pentru a dispune măsurile legale corespunzătoare. Este de așteptat ca acest caz să genereze un interes public sporit, mai ales datorită conexiunii cu cazul tragic în care Vlad Pascu este implicat.
