Schimbare majoră în asigurările de sănătate! Începând cu 1 iulie 2024, persoanele neasigurate vor avea aceleași drepturi ca și cele asigurate în cadrul sistemului medical românesc

0
178

Update 12 aprilie: Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), dr. Valeria Herdea, a explicat, joi, într-o declarație pentru Agerpres, că de la 1 iulie vor fi incluse servicii gratuite pentru pacienţii neasiguraţi în Planul Naţional de Cancer, care vor fi decontate de la bugetul de stat, după ce, la finalul anului trecut existau 204.722 de cazuri de cancer.

Valeria Herdea a precizat că doar persoanele neasigurate cu suspiciune sau cu diagnostic de cancer vor avea acces gratuit la serviciile medicale la fel ca persoanele asigurate.

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Valeria Herdea, a anunţat o schimbare care va intra în vigoare de la 1 iulie 2024.

Conform noului contract, persoanele neasigurate vor beneficia de aceleaşi drepturi ca şi persoanele asigurate. Această decizie vine în urma promisiunii Băncii Mondiale de a finanţa aceste servicii, scrie știrileProTV.

Valeria Herdea subliniază că, deși sistemul medical este adesea perceput ca fiind lipsit de resurse, există fonduri care pot fi mobilizate pentru îmbunătăţirea accesului la servicii medicale. „Unul dintre lucrurile pe care mi le doresc este să ajutăm medicii să găsească acei bani şi să poată să-şi dezvolte serviciile,” afirmă Herdea, evidenţiind eforturile depuse în ultimii ani pentru restructurarea financiară a sistemului de sănătate.

Confruntată cu o serie de provocări, inclusiv lipsa medicilor de familie în numeroase localităţi şi deficitul de asistenţă medicală, CNAS se angajează să schimbe paradigma asistenţei medicale în România. Discuţiile purtate cu profesioniştii din sănătate la Târgu Mureş reiterează angajamentul CNAS de a lucra împreună cu medicii şi alte părţi interesate pentru a implementa cu succes noile modificări contractuale. Prin adoptarea unui nou contract care urmează să fie semnat la 1 iulie 2024, CNAS îşi propune să menţină valorile actuale ale contractului, dar să introducă şi criterii care să răspundă nevoilor în schimbare ale sistemului de sănătate.

Valeria Herdea, având o perspectivă asupra sistemului, atât din poziţia de pacient, cât şi din cea de medic, recunoaşte existenţa multor probleme, dar este concentrată pe găsirea de soluţii.

 Schimbare majoră în asigurările de sănătate! Începând cu 1 iulie 2024, persoanele neasigurate vor avea aceleași drepturi ca și cele asigurate în cadrul sistemului medical românesc
Schimbare majoră în asigurările de sănătate! Începând cu 1 iulie 2024, persoanele neasigurate vor avea aceleași drepturi ca și cele asigurate în cadrul sistemului medical românesc

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.