Inspector ANAF acuzat că a protejat evaziunea Nordis, cu avere suspectă: vilă de 517 mp în București și împrumuturi misterioase de sute de mii de dolari

Ancheta DIICOT scoate la iveală legăturile dintre inspectori ANAF și rețeaua Nordis, dezvăluind o posibilă schemă de protecție a lui Vladimir Ciorbă, soțul Laurei Vicol. Unul dintre inspectorii vizați, Vasile Capră, deține o avere impresionantă, deși veniturile sale oficiale de bugetar sunt modeste.

0
351

Averea uriașă a unui simplu inspector ANAF

Vasile Capră, inspector antifraudă la Direcția Generală Antifraudă Fiscală, deține:

  • O vilă de 517 mp în București – de aproape 10 ori mai mare decât un apartament standard cu două camere.
  • O casă de vacanță de 220 mp
  • Terenuri extinse – 1.900 mp extravilan și 6.300 mp intravilan în Prahova, plus un teren de 306 mp în București.

Surpriza majoră? Aceste bunuri au fost acumulate doar din salariul său de bugetar, fără alte surse declarate de venit.

Împrumut misterios de 255.000 de dolari

  • Capră a declarat că a primit această sumă de la o „persoană fizică” între 2006 și 2009.
  • Inițial, trebuia returnat până în 2015, dar termenul a fost prelungit mai întâi până în 2023, apoi până în 2033.
  • Un detaliu suspect? Inspectorul ANAF are un salariu anual de 25.600 de dolari, ceea ce înseamnă că ar trebui să trăiască 10 ani fără să cheltuie niciun leu ca să returneze banii.

Nu are conturi bancare declarate și nici alte venituri oficiale, în afară de salariu.

DIICOT: Cum au protejat inspectorii ANAF evaziunea fiscală Nordis

Vasile Capră și un alt inspector, Sorin Voicu, au efectuat mai multe controale la firmele lui Vladimir Ciorbă, dar nu au raportat nicio ilegalitate.

În decembrie 2021, cei doi inspectori au fost trimiși să verifice două firme suspecte, furnizori ai Nordis. Rezultatul? Un proces-verbal în care „nu s-a consemnat nimic”.

Între 2022 și 2023, Capră și Voicu au efectuat alte controale la firmele ANTREPRIZĂ MONTAJ CONSTRUCT și PTG ORIGINAL CONSTRUCT. Concluzia DIICOT?

  • Au ignorat probele privind evaziunea fiscală
  • Nu au raportat tranzacțiile suspecte dintre firmele „fantomă” și Nordis
  • Au acționat deliberat pentru a proteja afacerea lui Vladimir Ciorbă

Procurorii susțin că Vasile Capră și Sorin Voicu au încercat să împiedice tragerea la răspundere penală a lui Vladimir Ciorbă, facilitând astfel evaziunea fiscală.

Aceste fapte se încadrează în infracțiunea de favorizarea făptuitorului, o acuzație extrem de gravă pentru un inspector ANAF.

Concluzii: Rețea de protecție și averi inexplicabile

  • Inspector ANAF cu avere impresionantă, deși are doar un salariu de bugetar
  • Vilă de 517 mp și casă de vacanță, fără surse clare de finanțare
  • Împrumut de 255.000 de dolari de la o „persoană fizică”, cu termene de returnare prelungite suspect
  • Anchetatorii DIICOT acuză că a favorizat frauda Nordis, blocând investigațiile privind evaziunea fiscală

Scandalul Nordis devine tot mai complex, iar implicarea unor funcționari publici ridică întrebări serioase despre corupția din instituțiile statului.

Investitorii Nordis, care și-au pierdut economiile, află acum că, în loc să fie protejați, fraudele au fost acoperite chiar de cei care trebuiau să le investigheze.

Dacă acuzațiile se confirmă, cazul Vasile Capră poate deveni un simbol al corupției și complicității dintre stat și afacerile controversate din România.

Sursă: G4Media

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.