LUDOVIC ORBAN VASILICA-VIORICA DĂNCILĂ
An naștere: 25 mai 1963/ 57 de ani An naștere: 16 decembrie 1963/ 56 de ani
Loc naștere: Brașov, Brașov România  Loc naștere: Roșiori de Vede, Teleorman, România
Stare civilă: căsătorit, 1 copil  Stare civilă: căsătorită, 1 copil 
Ocupația actuală:    Ocupația actuală:   
Prim ministrul României  Șomeră
Lider al Partidului Național Liberal  Membră a Partidului Social Democrat(fără funcție)
Consultant Tehnic SCP Doru Trăilă&Asociații (firmă avocatură) Funcții și ocupații anterioare:
Funcții și ocupații anterioare: Mai 2019 – noiembrie 2019: Președinte al PSD
2016 Vicepreședinte Camera Deputaților Ianuarie 2018 – noiembrie 2019: Prim-ministru
2015 Lider de grup PNL, Camera Deputaților 2009 – 2018: Deputat în cadrul Parlamentului European
2014 – 2016 Primvicepreședinte PNL 2014 – 2018: Lider al delegaţiei deputaţilor europeni Grupul S&D
2008 – 2016:  Deputat Parlamentul României 2014 – 2018: Vicepreşedinte Comisia de Agricultură şi  Dezvoltare Rurală în Parlamentul European
2009 – 2011: Vicepreşedinte Camera Deputaţilor 2015 – 2019: Preşedinte Org. Naţională de Femei a PSD
2009: candidat la alegerile europarlamentare din 7 iunie 2009, din partea PNL 2014 – 2015: Preşedinte interimar Org. Naţională de Femei a PSD
iunie 2008: Candidatul PNL la Primăria Generală Bucureşti 2010 – 2014: Vicepreşedinte Org. Naţională de Femei a PSD
2007 – 2008 Ministrul Transporturilor Guvernul României 2005 – 2014: Preşedinte Org. de Femei a PSD Teleorman
2004 – 2007 Viceprimar General Primăria Municipiului București 2005 – 2014: Vicepreşedinte Org. Judeţeană PSD Teleorman
2002: Preşedintele PNL Bucureşti 2009 – 2014: Europarlamentar social-democrat
1 aug. 2001-1 dec. 2002: Consultant S.C. ECOMASTER S.A. 2010 – 2011: Liderul Delegaţiei PSD din Parlamentul Uniunii Europene
iunie 2001: Director de program, Fundaţia „Copiii Speranta Lumii” 2003 – 2011: Preşedinte Organizaţia PSD Oraş Videle
martie 2000 – mai 2001: Secretar de Stat, Preşedinte al ANFP 2008 – 2009: Consilier Judeţean PSD Teleorman
1999 – 2000: Secretar de Stat, şef al DIP al Guvernului 2008: Candidat la Primăria Videle, a pierdut.
1997 – 1998: a fost director de relatii publice la Agentia de Politici Energetice din Romania 2004 – 2008: Consilier Local PSD Oraş Videle
1996: Consilier local sector 1 Bucureşti 2000 – 2003: Preşedinte Organizaţia de Femei a PSD Videle
1992 – 1996: Consilier local sector 3 Bucureşti 1996 – prezent: Membru al Partidului Social Democrat
1992: devine membru al PNL – Aripa Tanara (PNL-AT), devenit ulterior PL ’93 Educaţie şi formare:
1991 – 1992: a fost redactor la publicatia “Viitorul Romanesc” 1978-1982: Liceul Energetic, Ploiești 
1990 – 1991: a fost Inginer tehnolog la Tractorul Brasov 1983-1988: lnstilutul de Petro și Gaze, Facullatea Forajul Sondelor și Exploatarea Zacamintelor de Hidrocarburi, Ploiești, Diploma de Licență
1988 – 1990: a fost inginer stagiar la Izolatorul, Targu Secuiesc 2004-2006: Facultate Spațul Public European – SNSPA  București, Diploma de Master
Educaţie şi formare:
1978-1982 – Liceul „Andrei Șaguna” din Brașov
1988: Facultatea Tehnologia Construcţiilor de Masini Universitatea Braşov
1993: studii postuniversitare la Facultatea de Științe Politice din cadrul SNSPA
2002 – program de training pentru lupta anticoruptie „Fighting against corruption”, organizat de Fundatia Partidului Liber Democrat german si desfășurat la Gumersbach
2000 – program de specializare in Comunicare si Relatii Publice, realizat de Institutul Republican International din SUA 
1994 – „Cunoasterea Institutiilor Politice ale Marii Britanii”
1992 – „Cunoasterea Sistemului politic si Electoral American”, program realizat de Agentia de Informatii a Statelor Unite ale Americii, diploma Arkansas Traveler înmânată de către Guvernatorul de atunci al Statului Arkansas, fostul președinte al Statelor Unite ale Americii între 1993 și 2001, Bill Clinton

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here