”Proiectul, cu o valoare totală de 13 milioane de euro (fără TVA), are în vedere dotarea cu noi echipamente, până la finele anului 2024, a celor 43 de Comisariate județene ale Gărzii de Mediu.
Aceste echipamente vor fi folosite pentru activități de monitorizare și control al gestionării deșeurilor pentru a se asigura creșterea gradului de trasabilitate a deșeurilor, o vizibilitate sporită în traseul real al transporturilor de deșeuri și, implicit, reducerea cantităților de deșeuri transportate ilegal”, a declarat ministrul Barna Tánczos.
Astfel, prin acest proiect se vor achiziționa următoarele echipamente:
- 1 sistem integrat TIC care va deservi cele 43 de comisariate;
- 8 sisteme de scanare a camioanelor;
- 271 de camere video de bord;
- 16 vehicule aeriene fără pilot
- 8 vehicule utilitare echipate cu comunicații radio pentru transportul echipamentelor de monitorizare;
- 709 camere video purtate pe corp.
Implementarea acestui proiect va conduce la creșterea numărului de controale efectuate de comisarii Gărzii de Mediu, dar și a a eficienței și a calității acestor acțiuni. Una din țintele propuse prin proiect este ca, până la finele lui 2025, să fie efectuate primele 400 de misiuni de monitorizare și control cu echipamentele achiziționate.