Apropiații lui Putin intră sub noile sancțiuni din Marea Britanie. Anunțul Guvernului britanic

0
44

Cercul apropiat al lui Vladimir Putin va fi afectat de noul val de sancțiuni din Marea Britanie, inclusiv verișoara sa. Ministerul de Externe a declarat că Anna Tsivileva, verișoara lui Putin și președintele unei mari firme miniere, a fost sancționată. Vladimir Potanin, al doilea cel mai bogat om al Rusiei și susținător cheie al regimului lui Putin, a fost, de asemenea, sancționat din cauza războiului din Ucraina.

Guvernul Marii Britanii a spus că sancțiunile sunt menite să „slăbească mașina de război rusă”. Apropiații lui vor fi supuși înghețării activelor și interdicțiilor de călătorie. Doamna Tsivileva, care conduce o importantă companie rusă de exploatare a cărbunelui JSC Kolmar Group, a beneficiat semnificativ de relația ei cu președintele Rusiei, a declarat Ministerul de Externe.

Domnul Potanin, despre care se spune că are o avere de 37,1 miliarde de dolari (30,5 miliarde de lire sterline), potrivit Bloomberg, continuă să adune bogății susținând regimul lui Putin, spune Marea Britanie. Oligarhul, care conduce cel mai mare producător de nichel rafinat și paladiu din lume, Nornickel, a achiziționat banca rusă Rosbank și acțiuni la Tinkoff Bank în perioada de după invazia Ucrainei.

Potrivit rapoartelor, și-a mutat superyacht-ul de 300 de milioane de dolari în paradisul din Dubai, ca măsură de precauție. Oligarhul a cheltuit 2 miliarde de dolari pentru construirea stațiunii de schi Rosa Khutor, care a găzduit Jocurile Olimpice de iarnă din 2014 de la Soci – un proiect despre care spunea că va fi moștenirea lui, dar că speră să primească o parte din bani înapoi de la guvernul rus.

Un purtător de cuvânt al guvernului britanic a declarat: „Atâta timp cât Putin își va continua atacul oribil asupra Ucrainei, vom folosi sancțiuni pentru a slăbi mașina de război rusă. „Sancțiunile arată că nimic și nimeni nu este în afara mesei, inclusiv cercul interior al lui Putin”.

Un grup de indivizi și companii rusești au fost, de asemenea, sancționați pentru implicarea lor în sprijinirea regimului președintelui Bashar al-Assad din Siria. De asemenea, Rusiei i se va interzice accesul la serviciile trusturilor din Regatul Unit, care permit unei persoane sau unei afaceri să gestioneze activele alteia.

Sancțiunile sunt cele mai recente, ca parte a unei serii impuse de Regatul Unit, care au vizat peste 1.000 de oameni și peste 120 de afaceri. Trei sferturi dintre companiile străine și-au redus operațiunile în Rusia și aproape un sfert s-au retras complet, potrivit Regatului Unit.

Secretarul de externe Liz Truss, la Madrid, la summitul NATO, a declarat că Regatul Unit nu trebuie să devină „obosit” în sprijinul său pentru Ucraina.

Ea a spus: „Este posibil să se obțină o pace de durată, în primul rând, atunci când Rusia este împinsă din Ucraina, în al doilea rând, când Rusia este trasă la răspundere pentru crimele de război îngrozitoare care au avut loc și, în al treilea rând, când știm că viitoarea agresiune rusă poate fi prevenită, nu trebuie să permitem niciodată să se întâmple asta din nou. „Și trebuie să protejăm viitoarea securitate a Europei”.

Aceasta a adăugat că este dornică să ajute Taiwanul să se apere, pe măsură ce China își construiește forțele armate.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.