Câștigătorii primăriilor din marile orașe și harta consiliilor județene

0
1519

Conform Newsweek, câștigătorii primăriilor din marile orașe sunt următorii:

1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa

2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț

3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea

4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu

5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta

6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc

7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei

8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban

9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir

10. București
INDEPENDENT: Nicușor Dan

11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma

12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa

13. Călărași (Călărași)

* La această oră nu este cunoscut rezultatul final pentru municipiul Călărași

14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc

15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac

16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad

17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan

18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu

19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu

20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu

21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu

22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila

23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea

24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare

25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica

26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș

27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu

28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan

29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea

30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț

31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici

32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor

33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt

34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor

35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu

36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin

37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz

38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie

39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl

40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău

41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă

Consiliile județene au fost adjudecate de următoarele partide:

Alba – PNL

Arad – PNL

Argeș – PSD

Bacău – PSD

Bihor – PNL

Bistrița – PSD

Botoșani- PSD

Brașov – PNL

Brăila-PSD

Buzău – PSD

Călărași – PSD

Caraș – PNL

Cluj – PNL

Constanța – PNL

Covasna – UDMR

Dâmbovița – PSD

Dolj – PSD

Galați – PSD

Giurgiu – PNL

Gorj – PSD

Harghita – UDMR

Hunedoara – PSD

Ialomița – PSD

Iași – PNL

Ilfov – PNL

Mureș – UDMR

Maramureș – PNL

Mehedinți – PSD

Neamț – PSD

Olt – PSD

Prahova – PNL în alianță cu USR PLUS

Sălaj – PNL

Satu Mare – UDMR

Sibiu – PNL

Suceava – PNL

Teleorman – PSD

Timiș – PNL

Tulcea – PSD

Vâlcea – PSD

Vaslui – PSD

Vrancea – PNL.

Sursă foto: Digi24

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here